trenar

Solunum fonksiyon testi cihazı (Spirometre) nedir? Nasıl kullanılır?

26.11.2021
4.457

Birçoğumuz için nefes alamamak aklımızın ucundan bile geçmeyen bir yaşamsal bir zorluktur. Nefes alamamak akciğer sorunu yaşayan hastalar için inanılmaz bir zorluktur.2019 yılında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Coronavirüs nedeniyle Spirometre ‘ye olan ilgili arttırmıştır. Spirometre akciğer ve solunum zorluğu çeken hastalar için önemli yer tutar.Bir spirometrenin asıl amacı, doğru bir şekil de akciğer fonksiyonu ölçümlerini sağlamaktır.

Bu makalede genel bir bakış açısı ile spirometreleri size anlatacağız. Bu cihazlar zamanla akciğer fonksiyonlarınızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Solunum fonksiyon testleri Spirometre temel olarak ne kadar nefes aldığınız veya nefesinizi ne kadarını belirli bir zamanda çıkarabildiğinizi sayısal olarak değerlendirmek için kullanılmaktadır. Bu testler sayesinde hem tanı konulmasında hem de sizin akçiğerinizin takibinde son derece önemlidir. Doktorunuz bu değerlere bakarak hastalığınızın şiddeti ya da çiğerinizin kontrol düzeyi ile ilgili olarak karar verecektir.

Spirometre Nedir ?

Spirometri bir akciğer fonksiyon testidir ve bir spirometre, solunum fonksiyonunu ölçmek için kullanılan bir cihazdır. Akciğerlerinizdeki hava miktarı ve bir nefes verdiğinizde dışarı attığınız kuvvet gibi çeşitli solunum akışlarını ölçebilir. Pek çok türü vardır, bazıları akciğer fonksiyonunu ölçerken diğerleri zamanla akciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Spirometre nedir

Spirometreler, akciğerlerdeki havanın hacmini ve bir nefeste salınan havanın hacmini ölçer. Bir teşvik spirometresi, ameliyattan veya akciğer hastalığından sonra akciğerlerinizin iyileşmesine yardımcı olan bir cihazdır. Evde rahatlıkla kullanılabilirsiniz. Hangi türün ihtiyaçlarınıza uygun olduğu konusunda doktorunuzun tavsiyelerine uymanız önemlidir. Spirometrenizin ölçtüğü solunum fonksiyonunun türüne bağlı olarak 1000 ml – 7000 ml arasında bir kapasiteye sahip olabilir.

Spirometre Neyi Ölçer?

Spirometre veya spirometri cihazları, solunum fonksiyon testlerinde kullanılan medikal bir üründür. Boruya benzeyen bir sistem ve içinden geçen havanın birim zamandaki şiddeti ve hızının ölçülmesi yolu ile solunum testi yapılır.

Spirometre Nasıl Kullanılır ?

Bir spirometrenin nasıl kullanılacağına ilişkin talimatlar üründen ürüne değişiklik göstermektedir. Spirometre cihazını kullanırken üreticinin talimatlarına uymalısınız. Bununla birlikte, genel olarak, bir spirometrede, istenen miktarda kuvvetle nefes aldığınızda veya nefes verdiğinizde belirli bir seviyeye yükselen bir piston veya renkli toplar bulunur. Nasıl kullanılacağınıza karar vermek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

bizi takip edin
Bizi İnstagram da takip edin
  1. Spirometreye üflemeden önce , en az bir saat önce sigara içmeyin, dar giysiler giymeyin, alkolden uzak durun ve çok yemek yemekten kaçının. 
  2. Havanın burnunuzdan kaçmasını engelleyemiyorsanız bir burun klipsi takın veya burnunuzu kapatması için birinden yardım isteyin.
  3. Ayaklarınız yerde ve çeneniz yukarıda olacak şekilde olabildiğince düz oturduğunuzdan emin olmalısınız.
  4. Spirometre aletini dik konumda tutmaya özen gösterin.
  5. Dudaklarınızı ağızlığın çevresine sıkıca kapatın ve havanın kaçmasını engelleyin.
  6. Toplar veya piston belirtilen alana gelene kadar yavaş ve derin nefes alıp verin. 
  7. Nefesinizi mümkün olduğunca uzun tutmanızda fayda var. Ardından yavaşça nefes verin. 
  8. Nefes verdikten sonra birkaç saniye dinlenin ve adımları 5-10 kez veya Doktorunuzun belirttiği şekilde tekrarlayın.

Ürünün tek kullanımlık ağızlığı varsa, aynı parçayı 24 saatten fazla kullanmadığınızdan emin olmalısınız. Tüpü ve ağızlığı çıkarın ve temizlerken ılık su ve yumuşak sabunla elde yıkayın.

Spirometre Çeşitleri nelerdir?

Akciğer hastalığı ve ilgili sorunlar, sizin için veya sevdikleriniz için üstesinden gelinmesi inanılmaz derecede zor durumdur. Neyse ki, spirometre, Akciğer rahatsızlıkları ve sonrası için iyileşmeye ve doğru akciğer fonksiyonu ölçümlerine yardımcı olabilmektedir. Kullanımı kolay olan spirometre cihazları, solunum kaslarını güçlendirir ve akciğer çalışma fonksiyonunu iyileştirebilir, bu nedenle spirometre cihazlarının kullanmadan önce doktorunuzdan kullanımı hakkında bilgi almalısınız. Vadimedikal, sizin ve sevdiklerinizin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilecek geniş bir ürün yelpazesi sunar.

Bu üründen satın almak istiyorsanız +90 533 039 57 67 Numaralı WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz veya [email protected] bir e-posta gönderin veya iletişim formu ile bizimle bağlantı kurun . Sevdiklerinizin ve sizin medikal ürün ihtiyaçlarınız için doğru ürüne birlikte karar verelim.

Burada yazılanlar bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen doktorunuza danışın…
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Vadi Medikal
Vadi Medikal
Vadimedikal'e Hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?


Bizimle iletişime geçtiğinizde aşağıda ki şartları Kabul etmiş Sayılırsınız.!


WhatsApp Aydınlatma Formu