trenar

En iyi Uyku Apnesi Cihazı

28.12.2021
3.214

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın bir sorundur. Uyku sırasında üst hava yolunun tekrar tekrar tıkanması, hava akışının azalması veya tamamen durması ile solunum sorunu ortaya çıkmaktadır Bu soruna obstrüktif uyku apnesi denir. Beyin nefes almak için gereken sinyalleri göndermezse, duruma merkezi uyku apnesi denilmektedir.

Solunum sorunları ile birimler, uyku apnesini teşhis etmek için uyku çalışması yaparlar. Günümüz de yavaş veya durmuş solunum epizodlarının sayısını ve bir saat içinde tespit edilebilmektedir. Bu testler sırasında kandaki oksijen seviyelerinin düşük olup olmadığını da belirlemektedirler.

Sürekli pozitif hava basıncı (CPAP) makineleri ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi solunum cihazları yaygın uyku apnesi tedavileridir. Teşhis edilmeyen veya tedavi edilmeyen uyku apnesi, kalp krizi, glokom, diyabet, kanser, bilişsel ve davranışsal bozukluklar gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

İki tür uyku apnesi vardır: obstrüktif uyku apnesi (OSA) ve merkezi uyku apnesi (CSA)

OSA , uyku sırasında boğaz kaslarını gevşeten ve kişi nefes aldığında hava yollarının daralmasına neden olan bir durumdur. Dünyada erkeklerin ve kadınların %17’si uyku sırasında solunum problemlerine neden olabilir.

CSA, sinir sistemindeki bir sinyal sorunu nedeniyle oluşur ve nefes duraklamalarına neden olur.

Yukarıda ki her iki durumda da olan kişilerin bir CPAP (Uyku Apnesi) makinesi kullanması gerekecektir.

Bu makale, piyasada bulunan farklı uyku Apnesi makinelerinin birini seçerken göz önünde bulundurulması gerekenleri inceledik. Lütfen Doğru teşhis için doktorunuzun tavsiyesine uyun. Sorumluluk Reddi Beyanı için Tıklayın

Uyku Apnesi Cihazı Ne İşe Yarar?

Sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) makineleri yani uyku apnesi makineleri, uyku apnesi olan kişilerin daha iyi nefes almasına yardımcı olabilecek cihazlardır. Kişi veya hasta uyurken maske takar ve makineye bağlanır. Bu sayede burnuna ve ağzına hava üfler. Uyku apnesi sorunu yaşayan kişinin solunum yollarını açık tutmaya yarar.

Uyku Apnesi Cihazı Çeşitleri Nelerdir?

CPAP: 

sleeptime cpap cihazi

cpap cihazı

Bu tip, kişi nefes alıp verdiğinizde hava yollarının açık kalmasına yardımcı olmak için kişinin solunum yollarına, ayarlanabilir miktarda hava basıncı sağlar. Kişi hava basıncını değiştirmek isterse cihazı sıfırlaması gerekir.

APAP:

apap uyku apnesi cihazi

Apap cihazı

Bu tar uyku apnesi makinesi, bir kişinin uyurken nefes alma düzenine göre hava basıncını otomatik olarak ayarlar. Solunum, kişinin uyku pozisyonuna ve aldığı ilaçlara bağlı olarak değişebilmektedir.

BPAP:

sleeptime uyku apnesi bpap cihazi

Bpap Cihazı

Bu tip makineler, CPAP cihazlarını kullanamayan veya kan dolaşımında yüksek karbondioksit seviyesi bulunan kişiler için uygundur . Bu cihazlar, ekshalasyon için azaltılmış hava akışı ve inhalasyon için yüksek hava akışı sağladıkları için iki basınç ayarlı olarak gelir.

En iyi Uyku Apnesi Cihazı Nasıl Seçilir?

Uyku Apnesi Sorunu yaşayan birinin CPAP (uyku apnesi makinesi) satın almadan önce göz önünde bulundurması gereken faktörler;

 • Ses seviyeleri: Bir CPAP (Uyku Apnesi) makinesi, kişi uyurken çalışır, bu nedenle rahatsızlıkları önlemek için sessiz bir motora sahip olanı seçmek en iyi bir seçenektir.
 • Taşınabilirlik: Hafif ve küçük makineler, sık seyahat eden bir kişi için uygun olabilir.
 • Fiyat: Bazı uyku apnesi makineleri çok pahalı olabilir, bu nedenle kişiler satın almadan önce bütçelerine uygun makine almak isteyebilirler. Bir kişinin sağlık sigortası varsa, medikal ‘in cihazın maliyetini karşılayıp karşılayamayacağını da kontrol etmelisiniz.
 • Ayarlanabilirlik: CPAP makinelerinin ürettiği basınç miktarı değişiklik göstermektedir. İhtiyaç halin de ayarlanabilir basınç seviyelerine sahip bir ürünü tercih edilmelidir.
 • Garanti süresi: Birçok cihaz, garanti süresi içinde arızalanırsa onarım ve değiştirme maliyetlerini kapsayan bir garantiyle gelir. Kullandığınız makinenin garantisini sorgulamayı unutmayın
 • Servis: Satın aldığınız uyku apnesi makinesi elektronik ve bakım gerektiren cihazlardır. Ürünü satın alacağınız medikal’in ürünün servis gereksinimlerini karşıladığından emin olmalısınız…
Bütçenize uygun ve size uygun CPAP (uyku apnesi) makineleri Vadimedikal’de
Makineler hakkında bilgi almak için 0850 241 86 85 müşteri hattımızı arayabilirsiniz.Dilerseniz +90 533 039 57 67 WhatsApp hattından bilgi alabilirsiniz.

Uyku Apnesi (CPAP) Makinelerinin olası yan etkileri

Kişi cihazı ilk kullandığında kendini klostrofobik ( Kapalı alan korkusu) hissedebilir. Bu nedenle, daha hafif bir burun veya yüz maskesi kullanılmasında fayda vardır.

uyku apnesi maskesi

Başlıca yan etkiler

 • Ağız Kuruması
 • Uyku sırasında sık sık uyanmak
 • Burun tıkanıklığı
 • Maske zorlaması

Yukarıda ki bir çok neden doğru maske seçmediğinizden kaynaklanabilir. Yüzünüze tam oturan hafif ve rahat maskeyi medikalcinizden veya doktorunuza danışarak karar verebilirsiniz.

bizi takip edin
https://www.instagram.com/vadimedikal

Uyku Apnesi Belirtileri nelerdir?

Kişi uyku apnesine yakalandığını düşünüyorsa doktora başvurmalıdır . Lütfen aşağıda ki belirtileri dikkate alın..

 • uyku sırasında kesintili soluma ve nefes almak
 • uyurken nefes nefese kalmış gibi sesler çıkarmak
 • Çok yüksek sesle horlamak
 • Gece uykusu boyunca düzenli olarak uyanıp durmak
 • Uyandıktan sonra yorgunluk , ruh hali ve halsizlik yaşamak
 • Sık sık baş ağrısıyla uyanmak

Özet


Uyku apnesi olan bir kişi, sürekli bir hava akışı sağladığı ve solunum yollarını açık tuttuğu için uyku sırasında CPAP makinesi kullanması gerekir.

CPAP (uyku apnesi) makinesi almak için doktor reçetesi gereklidir. Genellikle sessiz motorlara ve insanların seyahat ederken kullanabilmeleri için hafif ve doğru boyutlu makineleri almaları önerilmektedir.

Uyku Apnesi makineleri maske ile satılmamaktadır, bu nedenle bir kişinin bunu ayrıca satın alması gerekir. Doğru bir cihaza ve doğru bir maske için medikalciniz ve doktorunuzdan tavsiye alın.

Uyku apnesi sorularınız için aşağıda ki formu doldurun

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Vadi Medikal
  Vadi Medikal
  Vadimedikal'e Hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?


  Bizimle iletişime geçtiğinizde aşağıda ki şartları Kabul etmiş Sayılırsınız.!


  WhatsApp Aydınlatma Formu