trenar

Tekerlekli Sandalye Çeşitleri ve Satın Alma Rehberi

Tekerlekli Sandalye , taşınabilir, katlanabilir ve kullanımı kolay oldukları için hareket sorunları olan kişiler için her yönden sağlam bir seçenektir. Tekerlekli sandalyeler, dayanıklı ve rahat olacak şekilde tasarlanmıştır ve genellikle geçici bir mobilite çözümü olarak düşünülse de, birçok kişi tekerlekli sandalyeleri birincil kişisel ulaşım aracı olarak kullanır.

Bu yazımız da tekerlekli sandalye satın alma kılavuzunu bulacaksınız. Tekerlekli sandalye nereden ve nasıl alınır gibi sık sorulan birkaç sorunun cevapları alacaksınız. Yaşlılar için en iyi seçenekleri ve manuel tekerlekli sandalye olup olmadığına nasıl karar verileceğini vurgulamaya kadar satın alma süreci hakkında size detaylı bir kavuz olacaktır.

Tekerlekli sandalye nasil secilir

Manuel Tekerlekli Sandalye ve Akülü Sandalye Nedir?

Manuel Tekerlekli Sandalye Çeşitleri ve Özellikleri

Refakatçi Tekerlekli Sandalye Nedir?

Refakatçi tekerlekli sandalyeler, bir bakıcı veya bir yardımcı tarafından itilmek üzere tasarlanmış diğer tekerlekli sandalyelere özellikle dar, daha küçük tekerlekli sandalye çeşitleridir. Refakatçi tekerlekli sandalye, kompakt ve taşıması ve gezdirmedi kolaydır, bu da onu ev dışında seyahat ve kullanım için veya daha büyük bir manuel veya elektrikli tekerlekli sandalyeye eşlik etmek için mükemmel bir seçenek haline getirir.

Refakatçi tekerlekli sandalyeler, standart tekerlekli sandalyelerden farklıdır, çünkü tekerlekleri daha küçüktür ve itme ve manevraları kolaylaştırmak için gövdesi daha standart tekerlekli sandalyelere göre dardır. Refakatçi sandalye manuel olarak hareket ettirilemez, bu da tekerlekli sandalye kullanıcısının bu sandalyeyi yardımsız çalıştıramayacağı anlamına gelir. 

Standart tekerlekli sandalye Nedir?

Standart bir tekerlekli sandalye (veya manuel tekerlekli sandalye), bir bakıcı veya yardımcı tarafından itilmek üzere tasarlanmış veya tekerlekli sandalye kullanıcısı tarafından manuel olarak itilmek üzere tasarlanmış büyük arka tekerlekleri ve daha küçük ön tekerlekleri olan bir hareketli olan tekerlekli sandalye çeşididir. Tasarımı Sayesin de , kullanıcının otururken arka tekerleklere ulaşmasını ve kendilerini itmesini sağlamak için geliştirilmiştir. Standart tekerlekli sandalyeler katlanabilir, taşınabilir ve hem tekerlekli sandalye kullanıcısı hem de bakıcı tarafından kullanımı oldukça kolay ürünlerdir.

Hasta Transfer Sandalyesi Nedir?

Genellikle hastanelerde kullanılan veya ev içinde kullanılan bir tekerlekli sandalye modelidir. Refakatçi ve Standart Tekerlekli sandalyelere göre tekerlekleri oldukça küçüktür. Bu neden ile bu sandalye çeşitlerini birey kendi başına kullanamaz. Ev kullanımları için ideal bir üründür.

tekerlekli sandalyeleri incelemek için tıklayın

Banyo ve Tuvalet Özellikli Tekerlekli Sandalye nedir?

Bu tip tekerlekli sandalyeler ev içi kullanılan tekerlekli sandalyelerdir. Hareket kabiliyetini yitirmiş veya başkası tarafından ihtiyaçlarını görülen hastalar için kullanılan tekerlekli sandalye çeşididir. Bu tekerlekli sandalyeler suyu dayanıklı üretilmiş tekerlekli sandalyelerdir. Bu sandalyelerin temel amacı hastanıza kolaylıkla duş aldırmak aynı zamanda ev içinde kolayca transfer edebilmektir.

Pediatrik Tekerlekli Sandalye Nedir?

Pediatrik tekerlekli sandalye doğuştan veya sonradan ciddi hareket kabiliyetini yitirmiş hasta kullanılan için geliştirilmiş tekerlekli sandalye modelidir. Bu tekerlekli sandalyeler düğer sandalyelere göre çok gelişmiş özellikler taşır.başlıca özellikleri arkaya yatabilen, hastayı sabit tutabilen bir çok özellik taşır.

Çocuk Tekerlekli sandalye Nedir?

Çocuk tekerlekli sandalye tamamen çoçuklar için tasarlanmıştır. Standart sandalyelere göre oldukça küçüktür.

Manuel Tekerlekli Sandalye Çeşitleri ve Özellikleri ?

Akülü tekerlekli sandalyeler manuel tekerlekli sandalyelere göre konforu yüksek genellikle kullanıcının kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tasarlanmış akü veya pille çalışan tekerlekli sandalye çeşididir.

Akülü tekerlek sandalye , Akü veya pil yardımı ve joystick yardımıyla kullanıcının rahatlıkla transfer işlemlerini gerçekleştirdiği mobil sandalyelerdir.

POWERCHAIR H1 5433x3622 1

Standart Akülü Tekerlekli sandalye Nedir?

Standart Akülü Tekerlekli Sandalyeler tasarımları sayesin de uçaklarda, otobüslerde, trenlerde veya bir arabanın veya taksinin bagajında ​​kolaylıkla taşınmasını bilmektedir. Modellerine göre ağırlık ve özellikleri değişmektedir.

Nasıl bir sandalyeye ihtiyacınız var?

Tekerlekli sandalye almak ve doğru karar vermek istiyorsunuz. Bu makale de doğru tekerlekli sandalyeyi alabilmeniz için yönlendirmeleri yapacağız.

Lütfen kendinize aşağıda ki soruları kendinize sorun!

Tekerlekli sandalyeye ihtiyacım var mı?

Yardımsız yürüyemiyorsanız ve dinlenmeye ihtiyaç duyuyorsanız ve dinlenmeden adım atamıyorsanız ,tekerlekli sandalye almayı düşünebilirsiniz. Ayrıca, yardım alarak bile uzun mesafeleri yürümekte zorlanıyorsanız (örneğin bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden veya baston gibi başka bir yardımcı cihazdan) tekerlekli sandalyeye ihtiyacınız olabilir.

Kendi başınıza yürümekte zorlanıyorsanız ve tekerlekli sandalyeden faydalanabileceğinizi düşünüyorsanız, öncelikle doktorunuzla bir tekerlekli sandalyeye ihtiyacınız olduğunu tartışmanız da fayda vardır. Eğer doktorunuz öneride bulunursa sandalye almanızda fayda vardır.

tekerlekli sandalyeye ihtiyacim varmi

Tekerlekli sandalye için uygun muyum?

Bir tekerlekli sandalyeyi kullanmak için, yardım almadan oturabilmeniz ve kendinizi destekleyebilmeniz, kontrolleri fiziksel olarak kullanabilmeniz ve uygun şekilde gezinebilmeniz ve tekerlekli sandalyeye kendi başınıza girip çıkabilmeniz gerekeceği gibi bir bireyin yardımıyla da kullanabileceğinizi unutmayın.

Tekerlekli sandalyeden nasıl fayda göreceğinizi düşünmenin yanı sıra, hareketlilik sınırlamalarınızı değerlendirerek tekerlekli sandalyeye olan tıbbi ihtiyacınızı belirleyebilir. Değerlendirmeniz sırasında doktorunuz günlük sınırlamalarınızın tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyma gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını belirleyecektir.

Tekerlekli sandalyelerin ömrü ne kadardır?

Bir tekerlekli sandalyenin ortalama ömrü, manuel tekerlekli sandalyeler için maksimum 5 yıl olmak üzere 2 ila 3 yıldır. Tekerlekli sandalye ne kadar çok kullanılırsa, günlük aşınma ve yıpranma nedeniyle kullanım ömrü o kadar kısalacaktır.

Bu zaman dilimi içinde hareketlilik ihtiyaçlarınızın değiştiğini görebilir veya tekerlekli sandalyeniz yıpranmadan yenisini satın alabilirsin.

Tekerlekli sandalye satın almadan önce, sandalyeyi ne sıklıkla kullanacağınızı düşünmelisiniz. Tekerlekli sandalyeyi sadece ara sıra mı kullanacaksınız? Yoksa birincil, günlük süreklimi kulanacaksınız? Bu, ihtiyaçlarınız için doğru tekerlekli sandalyeyi seçmenize yardımcı olacak ve kullanım ömrü boyunca sandalyenizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.

tekerlekli sandalyeleri incelemek için tıklayın

Akülü Tekerlekli sandalye pilleri ne kadar dayanır?

Yepyeni, tam şarjlı bir akülü tekerlekli sandalye aküsü, tek bir şarjla 8 saate kadar dayanabilir ve yaklaşık 10 ila 20 km mesafe katedebilir. Pil kullanıldıkça genel pil sağlığı doğal olarak azalmakta, hem kullanım süresi hem de kapsadığı menzil açısından pil ömrü değişkenlik gösterebilir.

Günlük kullanımınız için uygun güce sahip olduğunuzdan emin olmak için akülü tekerlekli sandalye pilleri her bir buçuk ila iki yılda bir değiştirilmenizi önermekteyiz. Kullanımınıza bağlı olarak, akülü tekerlekli sandalye pili, değiştirilmeden önce 6 aydan 2 yıla kadar ömrü sürebilir.

Bir Tekerlekli sandalye satın almanın maliyeti nedir?

Tekerlekli sandalyelerin, ekipmanı satın almanın ön maliyetinin yanı sıra bakım, bakım, aksesuarlar ve modifikasyon maliyetleri de dahil olmak üzere dikkate alınması gereken çeşitli maliyetleri vardır.

Bir tekerlekli sandalyenin taban fiyatı, marka, model ve stile bağlıdır ve manuel tekerlekli sandalyeler, elektrikli tekerlekli sandalyelerden ortalama olarak daha az maliyetlidir. Ağır hizmet tipi tekerlekli sandalyeler de biraz daha yüksek bir ortalama fiyat noktasına sahiptir.

2022 yılı itibari ile manuel tekerlekli sandalyeler 2.000TL ile 30.000 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar özelliklerine göre 100.000 TL lere kadar çıkmaktadır.

İhtiyaçlarınıza ve belirli modellerin mevcudiyetine bağlı olarak tekerlekli sandalyeler satın alınabilir veya kiralanabilir. Kısa bir süreliğine sandalyeye ihtiyacınız var ise  tekerlekli sandalye kiralamak çözüm olabilir.

Tekerlekli sandalye boyutunu nasıl seçerim?

Tekerlekli sandalyeniz için uygun bir boyut seçmek, büyük ölçüde ihtiyaç duyacağınız koltuğun genişliğine bağlıdır. Tekerlekli sandalyenin koltuğu, düzen, tekerlek boyutu ve cihazın diğer ikincil özelliklerini belirler. Koltuk genişlikleri normal tekerlekli sandalyeler de 40 cm ila 55 cm arasında değişir ve ortalama genişlik yaklaşık 45cm dir.

Genel konfor ve kullanımda fark yaratır, koltuk derinliğini de dikkate almanızı önermekteyiz. Koltuk derinliği, koltuğun arkası ile ön kenarı arasındaki mesafedir ve kullanıcı dik otururken ölçülmelidir. Koltuk boyutu, tekerlekli sandalyenin genel boyutunu belirler ve bu da kapılar, koridorlar ve diğer dar alanlarda gezinmenin ne kadar kolay olduğunu etkileyebilir. 

Hasta transfer ve refakatçi tekerlekli sandalyeler daha dar bir koltuğa sahiptir, bu da onları daha geniş koltuklara sahip standart manuel tekerlekli sandalyelere göre manevra ve taşımayı kolaylaştığını unutmamalısınız. 

tekerlekli sandalye olculeri

Tekerlekli sandalye alırken dikkat etmeniz gerekenler!

Tekerlekli sandalye satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken bir dizi önemli bileşen vardır. Aşağıdakiler, satın alma işleminizi yapmadan önce nelerin mevcut olduğu, nelere bakmanız ve neleri göz önünde bulundurmanız gerektiği konusunda size iyi bir fikir verecektir.

Konfor

Günlük olarak kullanılan herhangi bir tekerlekli sandalyenin rahat olması gerekir. Koltuk burada dikkate alınması gereken en önemli unsurdur. Çoğu, naylon veya vinilden yapılmıştır ve bazı sandalyeler, konforu artırmak için bir minder veya özel sırt desteği gerektirebilir. Kullanıcıya tam olarak uyan bir koltuk isteyeceğinizden, koltuk genişliği ve derinliği de önemli hususlardır.

Yastık

Konforu, desteği ve dengeyi artırmak için tekerlekli sandalye koltuğuna bir minder eklenebilir. Jel yastıklar ekstra konfor sağlayabilir; konumlandırma yastıkları, duruşu düzeltir ve kullanıcının gezinme yeteneğini geliştirir ve önleyici yastıklar, uzun süreli kullanım sırasında sürtünmeyi ve basıncı azaltır.

Koltuklar

Çoğu tekerlekli sandalyedeki koltuk naylon veya vinilden yapılır çünkü her iki malzeme de dayanıklı ve temizlenmesi kolaydır. Bazı koltuklar, tekerlekli sandalyenizin çerçeve stiline göre özelleştirilebilir veya yükseltilebilir.

Koltuk boyutu

Koltuk boyutu, koltuk genişliğine (kolçaktan kol dayanağına kadar olan boşluk) ve koltuk derinliğine (sırtlıktan koltuğun ön kenarına kadar olan mesafe) ayrılmıştır. Tekerlekli sandalyeler, en yaygın genişliği 18 inç olmak üzere, tipik olarak 14 ila 20 inç arasında çeşitli koltuk genişliklerine sahiptir. Koltuk derinlikleri de değişkendir ve tekerlekli sandalye kullanıcısı doğal aktif pozisyonda dik oturtularak ölçülmelidir. Hem koltuk genişliği hem de koltuk derinliği, çoğu mobilite ekipmanı perakendecisi web sitesindeki “Ürün Özellikleri” bölümünde bulunabilir.

tekerlekli sandalyeleri incelemek için tıklayın

Koltuk yüksekliği

Koltuk yüksekliği, koltuğun yerden ne kadar yüksekte olduğunu gösterir. Çoğu tekerlekli sandalyenin ortalama koltuk yüksekliği 20 ila 21 inçtir ve bu, 5 fit veya daha uzun boylu kullanıcılar için uygundur. Kullanıcı 5 fitten kısaysa, tekerlekli sandalye çok yüksek olabileceğinden aktarma daha zor olabilir.

Sandalye Yüksekliği

Sandalye yüksekliği – veya genel cihazın ne kadar uzun olduğu – tekerlekli sandalyenin ne kadar kolay taşınabileceğini ve etrafında manevra yapılabileceğini etkileyecektir. Daha uzun tekerlekli sandalyelerin bir arabanın bagajında ​​saklanması daha zor olabilirken, daha kısa tekerlekli sandalyelerin katlanması veya devrilmesi daha kolay olacaktır.

Sandalye Ağırlığı

Tekerlekli sandalyenizi sık sık taşıyacaksanız veya seyahat ederken yönetmesi kolay bir şey istiyorsanız, sandalye ağırlığını göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz. Taşıma koltukları ve pediatrik tekerlekli sandalyeler tipik olarak manuel tekerlekli sandalyelerden daha hafiftir, manuel tekerlekli sandalyeler ise elektrikli tekerlekli sandalyelerden daha hafif olma eğilimindedir. Sandalye ağırlığı, özelliklere ve eklenen aksesuarlara bağlı olarak 19 pound ile 65 pound arasında değişebilir.

Kolçaklar

Kolçaklar ilave konfor ve destek sağlar. Aktarma ve taşımayı kolaylaştırmak için genellikle çıkarılabilirler (veya yukarı kaldırılabilirler). Birçok kolçak, standart bir masa tablasının altına kolayca sokulmalarını sağlayan masa veya masa yüksekliğinde bulunur.

Bacak dayanakları

Kolçaklar gibi, bacak dayama yerleri de kullanıcı için ek destek ve konfor sağlar. Çeşitli tarzlarda gelirler, ancak göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey, sandalyenin transfer edilebilirliğini etkileyebileceğinden, bacak desteklerinin sallanmasını veya ayarlanmasını isteyip istemediğinizdir.

tekerlekler

Tekerlekler, genel sürüşe stabilite ve rahatlık katabilir. Çoğu tekerlek ya kauçuk ya da yarı pnömatiktir, bu da tekerlekli sandalyenin farklı yüzeylerde yuvarlanma şeklini değiştirebilir. Bazı tekerlekler bakım gerektirmezken, diğerlerinin zamanla aşındığı için değiştirilmesi gerekecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Vadi Medikal
Vadi Medikal
Vadimedikal'e Hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?


Bizimle iletişime geçtiğinizde aşağıda ki şartları Kabul etmiş Sayılırsınız.!


WhatsApp Aydınlatma Formu