trenar

Hasta Bezi Nereden Alınır?

28.09.2021
705

Hasta bezi nereden alınır sorusuna cevaben hasta bezi, doktorun yazmış olduğu reçete ve hasta raporu fotokopisi ile bir medikal firmasından tedarik edilebilir. Bezin alınacağı medikal firmasının sağlık bakanlığı ile anlaşması bulunuyor ise sgk hasta bezinin ücretini ödeyecektir. Hasta bezi fiyatları genellikle aynı çizgide olmakta, bu yüzden hasta bezi almak birçok medikal markette cebinize aynı etkide olacaktır.

Bu bağlamda hastaların medikal firmalarında dikkat etmesi gereken iki adet koşul vardır. Birisi vergi levhası bulundurması, diğeri ise Sağlık Bakanlığı ile anlaşmalı olmasıdır. Sağlık Bakanlığı ile anlaşması bulunan medikal firması, bez faturasının Sağlık Bakanlığı istekleri doğrultusunda olmasını sağlar.

Bu sayede SGK, çıkan masrafları öder. Hasta bezi, ulusal bilgi bankasına kayıtlı olmalıdır. Ödemeyi medikal firmaya yaptıktan sonra, SGK’nın tarafınıza para iadesi yapabilmesi için yapılması gereken belli başlı işlemler bulunur. İlk olarak doktorun hasta için yazmış olduğu hasta bezi reçetesi gerekmektedir.

Bu reçetenin üzerinde doktorun imzası, kaşesi, o günün tarihi ve aslı gibidir yazısı bulunan hasta sağlık raporu fotokopisi bulunmalıdır. Bunun dışında medikal firmanın kestiği fatura ve onun bir adet fotokopisi ile, hastanın önlü arkalı kimlik fotokopisi sağlık müdürlüğüne teslim edilir. Bu eylemi hastanın kendisi ya da hasta yakını yapabilir.

Peki geri ödeme nasıl alınır? Evrakların sağlık müdürlüğüne teslim edilmesi ile beraber, 15 gün sonrasında Sağlık Bakanlığınca hasta bireyin emekli maaş hesabı veya TC kimlik numarası ile Ziraat Bankası şubesinden ücret tahsil edilir. Hasta bezi ödemeleri, her ayın 8’i ve 14’ü arasında yapılır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Vadi Medikal
Vadi Medikal
Vadimedikal'e Hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?


Bizimle iletişime geçtiğinizde aşağıda ki şartları Kabul etmiş Sayılırsınız.!


WhatsApp Aydınlatma Formu