trenar

idrar kaçırmaya ne iyi gelir?

idrar kaçırmaya ne iyi gelir? idrar kaçırma türleri nelerdir? idrar kaçırma tedavisi hakkında bilmek istedikleriniz burada… yazımızı okuyabilirsiniz.

Günlük pelvik taban kası egzersizleri

Pelvik kası egzersizleri sızıntıyı azaltmada gerçekten etkili olabilmektedir, ancak egzersizleri doğru şekilde yapmak çok önemlidir.

Tuvalete gittiğinizde idrar akışını durdurmaya çalışırsanız pelvik taban kaslarınızı hissedebilirsiniz. Pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek için rahatça oturun ve kasları arka arkaya 10 ila 15 kez sıkın. Aynı anda nefesinizi tutmaktan veya midenizi, kalçanızı veya uyluk kaslarınızı sıkmaktan kaçının.

Pelvik taban kası egzersizleri yapmaya alıştığınızda, her sıkmayı birkaç saniye tutmayı deneyebilirsiniz. Her hafta daha fazla sıkma ekleyebilirsiniz, ancak aşırıya kaçmamaya dikkat edin ve sıkma setleri arasında muhakkak dinlenin.

Herhangi bir fayda görmeden önce bu egzersizleri 3 ay boyunca yapmanız gerekebilir.Daha fazla bilgi için doktorunuza danışmaktan çekinmeyin…

Kişiye göre uyarlandığında pelvik taban kası egzersizleri en etkilidir.Kadın sağlığı veya pelvik taban fizyoterapistleri, pelvik taban işlevinizi değerlendirebilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir egzersiz programı tasarlayabilir. 

pelvik kasi egzersizleri

pelvik taban kası egzersizleri için videoyu izleyebilirsiniz.

Sigara ve tütün ürünlerinden uzak durun

Sigara içiyorsanız, kendinizi inkontinans (idrar kaçırma) riskine sokarsınız çünkü öksürük pelvik taban kaslarınızı oldukça zorlar. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilecek öneriler için bırakabilirsin.org veya 115 yeşilay sigra bırakma hattından yardım alabilirsiniz. Ayrıca doktorunuza veya eczacınıza da danışabilirsiniz.

Doğru egzersizler yapın

Yüksek etkili egzersiz, pelvik taban kaslarınıza baskı uygular ve sızıntıyı artırabilir. Mekikler ayrıca pelvik taban kaslarınızı zorlayarak sızıntı yapmanıza neden olabilmektedir. Semptomları hafifletmek için pelvik tabanınızı güçlendirmek istiyorsanız, koşu ve aerobik sınıflarını Pilates ile değiştirmenizi öneririz. Çekirdek kasları germeye ve güçlendirmeye yönelik bu nazik yöntem, stres inkontinans tedavisi olarak giderek daha popüler hale gelmektedir.

Ağırlık Kaldırmaktan kaçının

Ağır eşyalar veya yük kaldırmak, pelvik taban kaslarınızı oldukça zorlar, bu yüzden mümkün olan her yerde ağır kaldırmaktan kaçının. Çocukları veya alışveriş çantalarını kaldırırken kaldırma öncesinde ve sırasında pelvik taban kaslarınızı sıkın.

kilolarınızdan kurtulun

Fazla kilolu olmak pelvik taban kaslarınızı zayıflatabilir ve yağ dokusunun mesane üzerindeki baskısı nedeniyle idrar kaçırmaya neden olabilir. Aşırı kilo verirseniz, semptomlarınız iyileşebilir ve tamamen temizlenebilirsiniz.

idrar kaçırmaya ne iyi gelir

Kabız olmaktan kaçının

Bağırsaklarınızı boşaltmak için zorlamak pelvik taban kaslarınızı zayıflatır ve sızıntıyı daha da kötüleştirebilir. Bağırsaklarınızı boşaltma dürtüsünü ve tuvalete çıkmayı asla geciktirmeyin. Kabızlığınız varsa, diyetinizi ve yaşam tarzınızı değiştirmek size yardımcı olabilir. Daha fazla lif yemek ve daha fazla egzersiz yapmak yardımcı olabilir. Ayrıca oturma şeklinizi değiştirirseniz ve bağırsaklarınızı boşaltmak için kaslarınızı kullanırsanız yardımcı olabilir. Uzman doktorunuzdan tavsiye almaktan çekinmeyin

Kafeini Alımını azaltın

Kafein mesaneyi tahriş eder ve inkontinansı (idrar kaçırmayı) daha da kötüleştirebilir. Kahve mesane sorunlarında en büyük etkiye sahiptir, bu sebeble içmeyi bırakın veya kafeinsiz kahveye geçin. Alkolsüz içecekler, çay ve kakao da kafein içerir, bu yüzden bunları da azaltın ve su ve bitki veya meyve çayları ile değiştirmeniz de fayda var.

Alkolden uzak durun

Alkol bir diüretiktir, daha sık idrara çıkmanızı sağlayan bir maddeler içermektedir. Alkolü bırakmak veya tamamen Kesmek, inkontinans (idrar kaçırma ) semptomlarınıza yardımcı olabilir.

Bol Bol su için ve alışkanlık haline getirin

İdrar kaçırma sorunu olan birçok kişi, daha fazla soruna neden olduğunu düşündükleri için su içmekten kaçınırlar. Bununla birlikte, sıvı alımınızı sınırlamak idrar kaçırmanızı daha da kötüleştirir çünkü mesanenizin kapasitesini azalmaktadır.

Bazı tıbbi durumlar sıvı alımınızı sınırlamanızı gerektirebilir; doktorunuz size bu konuda tavsiyede bulunacaktır.

Mesaneninizi zorlayan yiyeceklerden uzak durun

Mesaneyi tahriş edip idrar kaçırmayı daha da kötüleştirebilecekleri için köriler ve turunçgiller gibi baharatlı ve asitli yiyecekleri tüketmekten kaçınmak faydalı olacaktır.

Dokturunuza danışın

Belirtiler devam ederse veya endişeleniyorsanız lütfen doktorunuza görünün.Burada yeralan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır.Lütfen doktorunuzla iletişim kurmayı deneyin
idrar kaçırma ve inkontinans ürünleri için tıklayın
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Vadi Medikal
Vadi Medikal
Vadimedikal'e Hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?


Bizimle iletişime geçtiğinizde aşağıda ki şartları Kabul etmiş Sayılırsınız.!


WhatsApp Aydınlatma Formu