trenar

Yetişkinlerde Yatak ıslatma Hakkında

Genellikle yetişkinlerde yatak ıslatma sık görülen bir sorundur. Bu sorunun altında bir neden olabilir. Utancınızın, ihtiyacınız olan yardımı aramanıza engel olmasına izin vermeyin.

İşte Yetişkinlerde Yatak Islatma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yalnız değilsin

Dünya da yaklaşık 150 milyon insan yetişkin üriner inkontinanstan yani idrar kaçırma sorunu ile karşı karşıya kalıyor ve etkileniyor..Bunların %1-2’si idrarını tutamıyor, altını ıslatıyor. Bu sorun bazı yetişkinler için utanç verici olabiliyor. İdrar kaçırma genellikle tedavi edilebilen bir sorundur ve bu sorun yönetebileceğiniz bir sorundur. Utancınızın sizi bir doktorla konuşmaktan ve ihtiyacınız olan yardımı aramaktan alıkoymasına izin vermeyin.

Gece enürezisi (Alt ıslatma) denir

Enürezisi (Alt ıslatma) Tıbbi bir sağlık durumudur. Yetişkinlerin altını ıslatmasının çocuklukta altını ıslatmaktan farklı olduğunu anlamak çok önemlidir. Genellikle mesane ile ilgili bir bozukluk, durum veya problemin sonucu olarak ortaya çıkar. Bu nedenle doktora ve bir sağlık kuruluşuna başvurmanız tıbbi tedavi aramak bir önceliğiniz olmalıdır.

Alt ıslatma Tedavi edilebilir.

Yetişkinler de alt ıslatma tedavi edilebilir bir sorundur. Çoğu zaman altta yatan sorun tedavi edilebilir düzeydedir ve tedavi edildiğinde semptomlar (yatak ıslatma) da çözülecektir. Hayatınız boyunca bununla yaşamak zorunda değilsiniz. Ve tamamen tedavi edilemese bile, normalliği ve saygınlığı korumak için onu yönetmek için yapabileceğiniz çok şeyler vardır.

Dikkate almanız gereken risk faktörleri vardır

Yüksek stres, yanlış yönetilen diyabet, idrar yolu enfeksiyonu, çok fazla kafein ve diğer faktörler, gece enürezisine (yatak ıslatma) katkıda bulunabilir veya sizi daha yüksek risk altına sokabilir. Bu risk faktörlerini kontrol altına almak, İleri de karşılaşacağınız hastalıkları önleme faydası olacaktır.

Alt ıslatmanın altında Farklı nedenler olabilir. 

Bir yetişkinin nörolojik bozuklukları, prostat sorunları, diyabet, aşırı aktif mesane, doğum komplikasyonları veya diğer tıbbi sorunlardan ve daha fazlasına kadar, gece idrar kaçırmaya sahip olmasının çeşitli nedenleri olabilir. Potansiyel nedenleri anlamak, neden alt ıslatma sorununu çektiğinizi belirlemenize ve uygun bir tedavi planı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Doktorunuza danışmaktan çekinmeyin..

yetişkinlerde yatak ıslatma

Alt ıslatma için tedavi görün.

Bir doktorla konuşmaktan veya hastaneye başvurmaktan çekinmeyin. Çoğu zaman, alt ıslatma sorunu yaşayan kişiler kendilerini yatağa kapatırlar ve bu sorunu kendi başlarına çözüm üretmeye çalışırlar. Geceleri su içmeyi bırakırlar, alarmlar kurarlar, belki bu yöntemler semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak bu sorunu ortadan kaldırmayan ilaçlar bile kullanabilirler. Önce bir hastaneye başvurarak doktorunuzdan alt ıslatma nedenini öğrenin tedavi görmeye başlayın böylelikle semptomları azaltabilir veya tümüyle kurtulabilirsiniz.

Liv Hospital – Uroloji
Seyrantepe Etfal Şehir Hastanesi – Üroloji Kliniği

Alt ıslatma Belirtilerinizi yönetin

Yönetim, ilaçlardan yukarıda belirtilen yaşam tarzı değişikliklerine, mesane eğitimi ve biyolojik geri bildirime kadar birçok şeyi içerebilir. Ancak sonuçta, genellikle sızıntıları yakalamaya ve cildi, giysileri ve yatak takımlarını korumaya yardımcı olmak için bir tür idrar kaçırma veya emici ürünün kullanımını da içerir. Doğru boyutta , uyum ve emicilik, koruma ve rahatlığın anahtarıdır. İhtiyaçlarınız doğrultusun da en iyi hasta bezi çeşitleri Vadi Medikal de..

Yaşam tarzınız da değişiklikleri size yardımcı olabilir.

Kafeinden uzak durmak, uykudan birkaç saat önce içecekleri kesmek, doğal idrar söktürücü olmayan yiyecekler yemek, mesane eğitimi egzersizleri yapmak ve benzerleri yetişkinlerin yataklarını ıslatmamalarına yardımcı olabilir.

İlaçlar yardımcı olabilir. 

Herhangi bir Sağlık kuruluşuna ve Doktorunuza başvurduktan sonra,Doğru ilacın sorunu ortadan kaldırabilir. Doğru tedavi yöntemlerini doktorunuz ile konuşmalısınız.

Kendine yardım et.

Çoğu zaman gece idrar kaçırması olanlar kendilerini çaresiz hissederler. Doktorun, ilaçların ve benzerlerinin insafına kalmış hissedebilirler. Ancak belirli zamanlarda mesanenizi beyniniz de kontrol etmeyi denemelisiniz. Mesane eğitimi, pelvik taban kaslarını güçlendirdiğiniz ve geceleri ıslanmamak için uyandığınız Kegel egzersizleri gibi kendinize yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler var. Kendinizi Kontrol edin ve hayatınızı yaşamaya devam edin….

Sorumluluk Reddi Beyanı
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Vadi Medikal
Vadi Medikal
Vadimedikal'e Hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?


Bizimle iletişime geçtiğinizde aşağıda ki şartları Kabul etmiş Sayılırsınız.!


WhatsApp Aydınlatma Formu