trenar

SGK Artık Hasta Bezi Ödemesini Hastalara Yapacak

10.06.2022
41.353

Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayınlanan genelge de Hasta Bezi SGK geri ödeme kapsamından çıkarıldı. Hasta yakınına cüzi tutarda yapılan geri ödemenin nakdi olarak hasta hesabına yatırılacağına karar verildi. Uygulama 01.07.2022 tarihinden itibaren başlayacak.

Hasta Alt Bezi Ödemesi Hasta mı Yapılacak ?

Alınan Yeni Kararla Hasta Bezi ödemeleri artık hak sahiplerine yapılacak, başvuru şartı aranacak ve kriterleri olacak. Kriterler hakkında açıklama yapılmazken detayların bir kısmı belli oldu.

31853 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile SUT eki Ek-3/C-4 listesinde yer alan için A10118 SUT kodlu “Çocuk Hasta Alt Bezi/ Çocuk Külotlu Hasta Alt Bezi” ve A10049 SUT kodlu “Hasta Alt Bezi/ Külotlu Hasta Alt Bezi” isimli tıbbi malzemelerin ödeme kural/kriterleri, Sağlık Uygulama Tebliğinin “3.3.37-Hasta Alt Bezi/Külotlu Hasta Alt Bezi” başlıklı maddesi ile yeniden düzenlendi.

Sgk Hasta bezi geri ödemesi tıbbı cihaz kurumu

Sgk Hasta Alt Bezi Ödemesini Nereye Yapıyordu ?

Daha önce Eczane ve Medikaller Hasta Bezi satışı yapılan iş yerleri ile olan anlaşması kapsamında bir kısım bez ödemesini gerçekleştiriyordu.

SGK tarafından karşılanan hasta bezi sayısı aylık 120 olarak belirlenmiş ve bu bezler 2 aylık olacak şekil de rapor ediliyordu. Hasta bezi yardımı almak isteyenler SGK karşılama şartları yerine getirildikten sonra gerekli belgelerle başvuru yapılması gerekiyordu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı hastabezi-satin-al-1024x512.webp

https://www.medikalmarket.com/hasta-bezleri

Yayınlanan Karar Metnine aşağıda okuyabilirsiniz.

hasta bezi

Hasta Bezi Yardımı için il ve İlçe Sağlık Müdürlüklerine mi Yapılacak ?

Yayınlanan yeni genelge de açıklandığı üzere

Bu doğrultuda; hak sahiplerinin Kurumumuz mevzuatında belirtilen ödeme kural/kriterlerine uygun olarak ikinci ya da üçüncü basamak resmi sağlık hizmet sunucularınca düzenlenen hasta alt bezi teminine ilişkin uzman hekim raporu (e-rapor) ile ikamet ettikleri ilde bulunan il müdürlüklerimize dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir. MEDULA sisteminde hali hazırda kayıtlı olan sağlık raporları süreleri bitimine kadar geçerli olacaktır. Başvuruları uygun bulanan hak sahiplerinin banka hesap numaralarına her ayın 1 inde hak ettikleri tutarlar rapor süresince otomatik olarak aktarılacaktır.

Denildi.

Sgk’nın Hasta Bezi Yardımı için yaptığı yeni duyuruyu okumak için buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sgk Bez Yardımı şartlarını okumak için tıklayın

Sgk Ne kadar Hasta Bezi yardımı yapıyor

Ziyaretçi Yorumları (13)
 1. Hasan dedi ki:

  Bu ne ya biz 1000tl ödeme yapıyoruz eczaneye devletin verdiği ne bakın yazıklar olsun

  1. Metin dedi ki:

   Hepsini mi versin bre nankör. 20 yıl önce bırak hasta bezini hastanelerde sürünüyordu millet

   1. Hurriyet dedi ki:

    Bunlarin parası Devletin cebinden çıkmıyor….. Dunya bankasi bu paralari gelismekde olan ulkelere Avrupa Birliği uyumm yasaina gore gönderiyor ama maalesef bu parayida kendi çıkarlarına kullandiklarindann…notumuz oldukça düşük bu nedenlede
    Dunya Bankası bu parayi kıstikcaa kısti…. Vee sonuc ortada rezillik bilir bilmez hemennn kendinize paye cikarmayinn….Algibyaramayin gercekleri ogrenmeye calisin…

 2. adem dedi ki:

  kurban bayramı öncesinde müracaat etmemize rağmen hala hesabımıza yatmadı.ne olacak akıbeti anlamadım

 3. Aysel akbaş dedi ki:

  2 aydır müracaat ettik hastanesi parasi hesaba yatmadi nerden sorabiliriz axaba

  1. 170 veya il -ilçe sağlık müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

 4. Ahmet dedi ki:

  05.07.2022 de başvuru yaptım bu gün yani 06.09 42.80 kuruş para geldi ne bir açıklama var ne neden bu kadar bir bilgi yok

 5. ali dedi ki:

  PTT ye isme yatan ödemeyi kaç gün içerisinde çekmemiz lazım? 3-4 ay beklese para birikse orada öyle çeksek olur mu? toplu olarak

 6. Meryem dedi ki:

  1150 tl olup yatan 450 falan 700 tl fark ödüyoruz. Cok fazla değil mi ? Onceden 50- 100 fark ödüyordum. Ne değişti de böyle oldu neden duzeltmiyorlar. Hastam ömür boyu kullanmak zorunda ve çok zorlanıyoruz artık.

 7. Hüseyin aktaş dedi ki:

  Biz ayda 120 adet bez kullanıyoruz bize ayda 240tl veriyor devlet bezin paketi250 olmuş halimiz ne olacak

 8. Murat dedi ki:

  SGK çalışanları yada her kim bu kararı aldıysa ulan siz nasıl bir kafa yaşadınız bu kararı alırken ne içtiniz. 1 paket bez 220 tl olmuş hastanın hakkı olan aylık 4 Paket bezi nasıl olur da 1 pakete düşürecek şekilde ödeme yapıyorsunuz Allah bu tür karaları alan herkesi ıslah etsin inşaallah

 9. Ahmet Bgenc dedi ki:

  Burda herkes memnun olmadiğını belirtmiş, benim 23 yaşinda engelli kızım var, xlarge çocuk bezi kullanıyoruz, pakette 14 tane var, devletin verdiği para ile yaklaşık 5 paket alıyorum. 70 tane yapar. Günde 4 adetten 17 gün, bilemedin 15 gün gidiyor. Allah devletimize zeval vermesin, 15 günlüğünü de ben karşılıyorum. Biraz şükretmesini bilsek. Herkes herşeyi devletten bekler oldu.

 10. Sema ASLAN dedi ki:

  Annem yatalak hasta hasta bezi ödemesi PTT ya yatıyor kendisi gidemiyor, evde ödeme için ne yapmam lazım.

Whatsapp
Vadi Medikal
Vadi Medikal
Vadimedikal'e Hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?


Bizimle iletişime geçtiğinizde aşağıda ki şartları Kabul etmiş Sayılırsınız.!


WhatsApp Aydınlatma Formu