trenar

idrar kaçırma türleri nelerdir?

Stres ve idrar kaçırma

stress icon

Sızıntı öksürme, gülme, hapşırma veya ağır şeyler kaldırma sırasında meydana gelir.

İdrar kaçırma dürtüsü

urge icon

Tuvalete zamanında ulaşılmazsa, sızıntının meydana geldiği ani güçlü idrara çıkma dürtüsü

Taşma idrar kaçırma

overflow icon

Mesane tam boşalmaz. Sık sık az miktarda idrara çıkma ve “top sürme” adı verilen sürekli damlama vardır.

Fonksiyonel İnkontinans

functional icon

Açılış saatlerimizi, Kişi genellikle idrara çıkma ihtiyacının farkındadır, ancak fiziksel veya zihinsel nedenlerden dolayı tuvalete gidemez.

Stres ve İdrar Kaçırma

Stres İnkontinans (SUI), temel olarak pelvik taban kaslarına ve mesaneye uygulanan fiziksel baskı nedeniyle oluşan istem dışı idrar kaçırmadır. Ağır kaldırma, hapşırma, öksürme gibi aktivitelerin yapılması stres inkontinansın ortaya çıkmasına neden olur.

Erkekler genellikle prostatın vücuttan atılması nedeniyle idrar kaçırma sorunu yaşarlar. Prostat bezinin çıkarılması sfinkter kaslarının işleyişinde sorun oluşturarak kontinans sorununa yol açar.

Stres İnkontinans (SUI) genellikle kadınlarda, başlıcaları hamilelik, menopoz ve doğum olan çeşitli nedenlerle ortaya çıkar. Kadınlarda vajina, mesane, rahim ve rektum üzerinde artan karın basıncı varsa SÜİ sorunu ortaya çıkar.

Stres ve idrar kaçırma nedenleri

İdrar kaçırma Dürtüsü

Dürtü inkontinans, kişinin tuvalete hızlı bir şekilde ulaşmasını gerektiren ani işeme isteğidir, aksi takdirde sızıntı olur. Sıkışma inkontinansı, yetişkinlere, depolama alanı kaldığında bile mesanelerinin dolu olduğu hissini verir. Mesane düzgün doldurulmasa bile daha erken kasılır ve yetişkinlerin tuvalete koşturmasına neden olur.

Taşma inkontinans idrar kaçırma

Taşma inkontinansı, sık idrara çıkma ve iç çamaşırında sürekli top sürme ile belirtilir. Temel olarak, zayıf mesane kaslarından kaynaklanan istemsiz bir idrar salınımıdır. Taşma inkontinansından muzdarip yetişkinler, tuvalete gittiklerinde mesaneyi boşaltamazlar ve kalan idrar damla damla damla damla damla damla şeklinde dışarı çıkar. Taşma inkontinansının diğer endikasyonları arasında zayıf bir idrar akışı, gece idrar yapmak için uyanma ve sık sık İYE’ye düşme sayılabilir.

tasma idrar kaçırma türleri

Fonksiyonel İnkontinans

Fonksiyonel inkontinans, yetişkinlerin idrar yapma ihtiyacının farkında olmalarına rağmen zihinsel/fiziksel sağlık sorunları nedeniyle tuvalete işeyememeleri durumudur. Fonksiyonel inkontinansa bağlı idrar kaçırma ya sızıntı şeklinde ya da mesanenin tamamen boşalması şeklindedir. Fonksiyonel inkontinanstan sorumlu başlıca nedenler demans, zayıf görme, hareket kabiliyetinde azalma ve geri kalanlar arasında kafa karışıklığıdır.

inkontinans bakım ürünleri için bize ulaşın
Yaşlı sağlı Halk sağlığı müdürlüğü
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Vadi Medikal
Vadi Medikal
Vadimedikal'e Hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?


Bizimle iletişime geçtiğinizde aşağıda ki şartları Kabul etmiş Sayılırsınız.!


WhatsApp Aydınlatma Formu