trenar

Tekerlekli Sandalye Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Tekerlekli sandalye boyutları için tek tip bir standart ölçü yoktur. Tıpkı bir elbise gibi, tekerlekli sandalye kullanıcısının da sandalyesi için doğru bedeni satın alması gerekir. Bununla birlikte, Standart tekerlekli sandalye ölçüleri yaklaşık 90 cm boyunda, 60 inç genişliğinde ve 95 cm uzunluğundadır. Ana hususlar yükseklik ve genişliktir, çünkü bu özellikler tekerlekli sandalyenin rahatlıkla kullanmanız da belirleyici etkenlerdir.

Tekerlekli sandalye de ölçü neden önemlidir?

İster manuel tekerlekli sandalye , ister Akülü tekerlekli sandalye ya da katlanabilir seyahat sandalyesi gibi diğer sandalye türlerini seçiyor olun, tekerlekli sandalye boyutları aşağıda sıraladığımız nedenlerden ötürü çok önemlidir.

  • Rahatlık: Bir Tekerlekli sandalyenin genişliği çok dar ise, kalçalarda baskıya neden olabilir. Ayrıca koltuk ile zemin arasındaki yükseklik çok yüksek veya alçaksa bu dizlerde baskıya neden olabilmektedir. Koltuk yükseklikleri aynı zamanda tekerlekli sandalyenin ayak dayama yerlerini de etkiler, kullanıcının ayakları çok alçaksa kapı eşikleri gibi küçük engelleri aşamayabilmektedir.
  • Güvenlik: Ev kullanımları için sandalyenin açılma genişliği önemli ölçüde değiştiğinden, evdeki erişilebilir kapı genişlikleri tekerlekli sandalye kullanıcıları için yaygın bir sorundur. Bu, örneğin bir engellinin banyoya veya tuvalete ulaşamaması durumunda sağlık için bir tehlike oluşturabilir. Uzun boylu insanlar da ise denge için sandalye derinlikleri önemlidir.Koltuk derinliğine ihtiyaç duyarlar ve yanlış ölçülerde bir tekerlekli sandalyeden düşebilirler.
  • Hareketlilik: Ölçüleri uygun olmayan bir tekerlekli sandalye, kişinin hareketliliğini olumsuz etkileyebilir. Örneğin, koltuk genişliğinin çok büyük olması, dengesiz bir duruşa ve ayrıca tekerlek dengesizliğine ve bir tarafta potansiyel düşmeye neden olabilir. Uyumsuz kolçak yüksekliği veya ayaklık uzunluğu da zamanla kollarda, ellerde, bacaklarda veya ayaklarda her türlü zorlanma ve ağrıya neden olabileceğini belirtmek isteriz.
tekerlekli sandalye olculeri

Doğru Ölçülerde Tekerlekli Nasıl Anlarsınız ?

Bir Standart tekerlekli sandalye veya başka bir akülü tekerlekli sandalye satın aldığınızda, ihtiyaçlarınıza uygun kaliteli bir ürüne sahip olduğunuzdan emin olmak çok önemlidir. Aşağıda ki maddeleri inceleyebilirsiniz.Bu yazı doğru Tekerlekli sandalye ölçülerinize rehberlik edecek.

  • Tekerlekli sandalye kullanımı: Manuel Standart Tekerlekli Sandalye kullanıcıları, çok daha dar genişliklere sahip aktif kullanıcı sandalyeleri olan hafif tekerlekli sandalyelere ihtiyaç duyarken, refakatçi tarafından tahrik edilen sandalyeler olmayacaktır.
  • Ağırlık kapasitesi: Daha fazla kilolu kişiler, kalçalardaki baskıyı azaltmak ve ağırlığı eşit olarak dağıtmak için daha geniş bir tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duymak zorundadır.
  • Hareketlilik: Hareket kabiliyeti az olan kişiler baş veya boyun desteği için yüksek arkalıklı sandalyelere ihtiyaç duyabilir, daha fazla hareket kabiliyetine sahip kişiler kendilerini destekleyecek Tekerlekli Sandalye satın almasında fayda vardır.

Ana kriterlerinizi belirledikten sonra ihtiyaçlarınız için aradığınız tekerlekli sandalyeyi bulabilirsiniz. Doğru ölçülerde Tekerlekli Sandalye bulmak için aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi öneriyoruz.

  • Yükseklik: Koltuğun yerden yüksekliğine ve sırt yüksekliğine muhakkak ihtiyacınız var. Ayaklarınızı dizlere kadar ölçün; Bunu koltuk zemin yüksekliğine kadar otururken bacakların arkasında yapın. Sırt yüksekliği omuzların 10 cm altında olmalıdır. Sırt yüksekliği tekerlekli sandalye de rahatlık açısından önemli bir husustur. Manuel tekerlekli sandalyeler, daha kolay kol hareketleri için daha düşük sırt yüksekliklerine ihtiyaç duyar.
  • Genişlik: Kullanıcının boyu tekerlekli sandalyenin genişliğiyle ilgili değildir, kilonuza ve vücut şeklinize bağlıdır. Kullanıcının vücudunun tam genişliğini bulmak için belden değil kalça veya baldırlardan ölçün. Kullanıcının sandalyede oturduğu kalın giysiler, battaniyeler veya ek destekler için daha geniş bir genişliği hesaba katmanız gerekebileceğini aklınızdan çıkarmayın.
  • Derinlik: Uygun koltuk derinliği, kullanıcının boyuyla doğrudan ilişkili olduğundan, tekerlekli sandalyenin doğru olması daha kolay boyutlarından biridir. Derinlik ölçümü, alt omurgadan dizin arkasından 5-10 cm yukarıya kadardır. Aktif kullanıcı tekerlekli sandalyeleri için, yüksek hızlarda hareket ederken daha fazla arka kontrolüne izin verdiği için daha sığ bir derinlik gerekli olabilir.

Ölçüleri tahmin etmeyin. Doğru bir ölçüm ile Her zaman mezura kullanın ve tüm ölçümlerini iki kez alın.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Vadi Medikal
Vadi Medikal
Vadimedikal'e Hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?


Bizimle iletişime geçtiğinizde aşağıda ki şartları Kabul etmiş Sayılırsınız.!


WhatsApp Aydınlatma Formu