trenar

İdrar kaçırma (İnkontinans) Nedir?

İdrar Kaçırma, mesaneden herhangi bir kazara veya istem dışı idrar kaybını tanımlayan bir terimdir. İnkontinans (idrar kaçırma ) günümüzde oldukça yaygın görülen bir durumdur. Bu bir hastalık değil, aslında hastalıkların ve sağlık ile ilgili sorunun bir belirtisidir. İnkontinans (idrar kaçırma) sorunu, alışkanlıklarımızın, sağlık durumlarımızın ve fiziksel rahatsızlıklarımızın bir sonucudur.

İnkontinansın (idrar kaçırma) durumu, balona benzeyen mesanemiz (idrar torbası) varsayılan miktarda idrarı tutamaz hale geldiğinde veya mesane kaslarımız idrarın boşaltılmasını kontrol edemez hale geldiğinde başlar. Bu nedenle, insanların idrarı tutma veya dışarı atma kabiliyetini etkileyen bir önemli bir sorundur.

İnkontinans (idrar kaçırma) durumu günümüz de oldukça yaygındır ve günlük aktiviteleri gerçekleştirirken aniden idrara çıkma veya pantolonun içine istemsizce işeme ile belirlenir.

mesane gorseli
Sfinkter kasları üzerindeki kontrol kaybı, istemsiz idrar sızıntısına yol açar.

Yaşlılık ve İnkontinans (idrar kaçırma)

Bir insanın vücudunun üriner sistemi böbrekler, üreterler, mesane ve üretradan oluşur. Yaşlılıkla beraber, böbrek ve mesanenin işleyişi, yaşlılarda idrar kaçırma sorununu tetikleyebilecek şekilde değişmeye başlar. Böbrekte meydana gelen doku sayısının azalması ve kan damarlarının sertleşmesi gibi değişiklikler üriner sistem sürecini bozabilir. Mesane duvarındaki değişiklikler, mesane kasları ve üretranın tıkanması üriner sistemin işleyişini etkileyen diğer bazı faktörler arasında gösterebiliriz.

insan idrar sistemi

Kadınlar da İdrar kaçırma (inkontinans)

Kadınlar arasında en yaygın iki idrar kaçırma şekli: Stres ve Sıkıntı. Kadınların yaklaşık %58’i stres inkontinans probleminden muzdariptir. Stres inkontinans, ağırlık kaldırırken ve koşarken veya öksürürken, hapşırırken ve gülerken oluşabilir. Diğerleri, çok miktarda idrar kaybetmeden hemen önce güçlü, ani bir idrar yapma dürtüsü hissedebilmektedirler. Kadınlarda stres ve sıkışma inkontinansı (idrar kaçırma) sıklıkla birlikte görülmektedir.

Erkekler de İdrar kaçırma (inkontinans)

Erkeklerde idrar kaçırma (inkontinans) kesinlikle nadir görülen bir sorun değildir. 60 yaş ve üzerindeki erkeklerin yaklaşık %5-15’i idrar kaçırma sorunu yaşamaktadır. Yaşlanma ile birlikte erkeklerde idrar kaçırma sorununu tetikleyen öksürük, hapşırma gibi sağlık sorunları da başlar. Diyabet, fazla kilolu olmak, prostat sorunları ve inme gibi diğer faktörler de idrar kaçırma sorununu tetikleme de önemli bir rol oynamaktadır.

kadın ve erkeklerde idrar kaçırma problemi

İdrar kaçırmanın psikolojik etkisi nedir?

İdrar Kaçırma, bireyi izole, toplumdan dışlanmış, başkalarına bağımlı ve endişeli hissettirebilir. Cebe baskı uygulayan ve hasta ve diğer aile üyelerinin yaşamlarında stres oluşturan inkontinans bakım ürünleri ve yürüme yardımcıları için artan bir harcama vardır. İdrar kaçırma sorunu yaşayan kişiler, idrar kaçırma sorununun geri döndürülemez veya yönetilemez olduğunu düşünerek genellikle inkar içinde yaşarlar ve bu da zihinlerinde baskı oluşturur.

İnkontinans (idrar kaçırma) sorunuyla baş edememek, kişinin dinlenme ve uyku eksikliğinden dolayı hüsrana uğramasına bile neden olur. İdrar kaçırma, bir kişinin tahriş olmasına neden olur ve tolerans gücünü azaltır, bu da onları daha da sinirli hissettirir.

inkontinans bakım ürünleri için bize ulaşın
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Vadi Medikal
Vadi Medikal
Vadimedikal'e Hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?


Bizimle iletişime geçtiğinizde aşağıda ki şartları Kabul etmiş Sayılırsınız.!


WhatsApp Aydınlatma Formu