trenar

Yetişkinlerde idrar Kaçırma neden olur?

Yetişkinlerde İdrar Kaçırma , yaşlılığın başlıca nedenlerinden biridir. Hem erkek hem de kadınlarda ortaya sıklıkla çıkabilmektedir. İnsan vücudunda idrar kaçırmaya neden olan, mesane ile yapısal problemler, kabızlık ve diğerleri arasında mesane kaslarıyla ilgili problemler dahil olmak üzere çeşitli nedenler bulunmaktadır.

Yaşlanmaya bağlı İdrar kaçırma nedenleri

İdrar kaçırma vakalarının yaklaşık %49’u yaşlanmadan kaynaklandığı bilimsel çalışmalarla ortaya koyulmuştur.Bir kişi yaşlanmaya başladıkça mesanede fonksiyonlarını etkileyen değişiklikler meydana gelir. Mesane duvarının elastik dokusu sertleşir ve daha az esnek hale gelir bu nedenle idrar tutma kapasitesini azaltır. Yaşlanmanın mesane üzerindeki diğer olası sonuçları arasında mesane kaslarının zayıflaması, istemsiz mesane kasılmalarının meydana gelmesi ile geceleri sıvı atılımının artması sayılabiliriz.

Yaşlanma, kasların zayıflamasına yol açar ve bu da mesanenin prolapsusuna yol açarak üretral tıkanma durumuna yol açar. Erkekler de prostat bezi büyümesi nedeniyle ortaya çıkan üretral tıkanıklık probleminden bir çok kişi müzdariptir.

yaşlılığa bağlı idrar Kaçırma neden olur

Hastalıkların idrar kaçırmaya etkisi nedir?

İdrar kaçırma, çeşitli sağlık hastalıklarından kaynaklanabilmektedir. Diyabet, idrar yolu hastalıkları, menopoz ve tümörler gibi sağlık sorunları idrar kaçırma sorununun başlamasında etkili bir sebeptir.

İdrar kaçırma sorununun başlamasında sorumlu başlıca hastalıklar şunlardır:

  • Şeker hastalığı
  • İdrar Hastalığı
  • Ameliyat
  • Prostat
prostat ve idrar kacirma

Şeker hastalığı ve idrar kaçırma

İdrar kaçırma vakalarının yaklaşık %38’i diyabetten yani şeker hastalığından kaynaklanmaktadır. yaşlılar uzun süre şeker hastası olduklarında idrar aciliyeti, gündüz ve gece sık idrara çıkma ve idrar kaçırma gibi durumlar yaygın hale gelmektedir. Yüksek kan şekeri seviyeleri, artan idrar üretimi ile ilişkilidir ve inkontinans sorunları yaratır. Diyabet ayrıca mesanenin sinirlerini de etkiler ve inkontinansa (idrar kaçırmaya) yol açar.

İdrar yolu enfeksiyon ve idrar kaçırma

İdrar kaçırma vakalarının yaklaşık %21’i idrar yolları enfeksiyonu hastalıklarından kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonları (İYE), kadınlarda idrar kaçırmanın başlıca nedenlerinden biridir. Mesane enfeksiyonu, idrar enfeksiyonuna yol açtığı ve iltihaplanmaya neden olduğu için idrar kaçırmanın başka bir nedenlerindendir. Üriner sistemle ilgili diğer problemler arasında vajinal prolapsus, böbrek enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonu yer almaktadır.

Ameliyatlar ve idrar kaçırma

İdrar kaçırma vakalarının yaklaşık %14’ü ameliyatlardan kaynaklanmaktadır. Ameliyatlardan sonra, bireyler artan ağrı, ilaçlar ve hareket kabiliyetinin azalması (yatalak olmak da) nedeniyle genellikle mesanenin işleyişinde bir değişiklik hissederler.

Prostat ve idrar kaçırma

İdrar kaçırma vakalarının yaklaşık %2’si prostat problemlerinden kaynaklanmaktadır. Erkeklerde idrar kaçırmanın en önemli nedenlerinden biri prostat büyümesidir. Bu durum, idrar akışının engellenmesi ve idrar yolu ile ilgili diğer enfeksiyonlar dahil olmak üzere üriner sistemle ilgili uygunsuz durumlar yaratır. Prostat sorunları ile sık idrara çıkma dürtüsü, idrara çıkmaya başlamada zorluk, idrarın sonunda top sürme ve mesaneyi boşaltamama gibi belirtiler yaygındır.

idrar kaçırma ve inkontinans ürünleri için tıklayın
Yaşlı sağlı Halk sağlığı müdürlüğü
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Vadi Medikal
Vadi Medikal
Vadimedikal'e Hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?


Bizimle iletişime geçtiğinizde aşağıda ki şartları Kabul etmiş Sayılırsınız.!


WhatsApp Aydınlatma Formu