trenar

Hasta Bezi Nasıl Seçilmelidir?

28.09.2021
1.376

Farklı gereksinimleri karşılamak için doğru hasta bezini seçmek çok önemlidir. Sızdırmayan uygun bir hasta bezini satın aldığınızdan emin olmak için tüm önemli faktörleri göz önünde bulundurun.   

İnkontinans (idrar kaçırma ) ciddi bir sorundur, ancak doğru hasta bezini seçerek bu sorunu kolaylaştırabilirsiniz. Hastalar idrar kaçırma hakkında konuşmaya utanırlar. Bununla birlikte, başta ileri yaşta olanlar olmak üzere çok sayıda yaşlı nüfus arasında idrar kaçırma yaygın bir durumdur.

Hasta Bezi Nasıl Seçilmelidir?

Öncelikle Hasta bezleri, idrar kaçırma veya benzeri problemlerden muzdarip bireyler için tasarlanmıştır. Çeşitli boyut, şekil ve formlarda mevcut olan yetişkin bezleri, inkontinans (idrar kaçırma) porblemi olan hastalar da hareketliliği artırır.

Piyasada, idrar kaçırma problemi olan hastalara rahatlık sağlamaya çalışan, yaşlı ve orta yaşlı hastalar için çok çeşitli hasta bezleri bulunmaktadır.

Doğru yetişkin bezi seçimi, giyimi kolay, vücuda tam oturması, rahatlığı vb. gibi özellikler kesinlikle kullanıcının takdirine bırakılmıştır.

İnkontinans (idrar kaçırma) söz konusu olduğunda, barfiks olarak da adlandırılan Kilotlu hasta bezleri, banyoya veya portatif tuvalete gidebilen hastalar için idealdir. Tuvalete gitmekte güçlük çekenler için belbantlı hasta bezleri daha iyidir. Ancak seçim tamamen kullanıcıya bağlıdır.

İki tür yetişkin bezi vardır:

 • Belbantı (Bağlamalı) Hasta Bezi
belbaltli hasta bezi
belbantlı hasta bezi
 • Kilotlu (Pantolon) Hasta Bezi
kilotlu hasta bezi
Kilotlu hasta bezi

Seçtiğiniz Hasta Bezi türü, hareketlilik düzeyine bağlıdır. İnkontinansı (idrar kaçırma) problemi olan hastalar için hareket sorunlarından muzdarip olduklarından ve genellikle yatalak olduklarından, günlük aktiviteleri için bir bakıcıya veya yardıma ihtiyaçları vardır. Bu tür insanlar için Belbantlı hasta bezi en iyi seçimdir. Bununla birlikte, belbaltlı Hasta Bezi giyebilmek yardıma ihtiyaç duyulabilmektedir.

Nispeten aktif olan, yani tek başına veya destekle (sopa/yürüteç/insan desteği) oturup yürüyebilen ve ayakta durabilen ve inkontinans sorunu yaşayan hastalar, Kilotlu Hasta Bezlerini tercih edebilirler. Kişi yardım almadan kendi başına giyebilir ve çıkarabilir.

Belbaltlı Hasta Bezi ve Kilotlu Hasta Bezleri arasında ki fark

Tasarım
 • Belbantlı Hasta Bezi, kullanıcı hasta bakıcısından yardım istemek için yatağa uzanması gerekir (Psikolojik olarak sorun olabilir), Kilotlu Hasta Bezleri bir iç çamaşırı gibi kolayca giyilebilir. Hastaların Sosyal hayatın içinde olmalarını sağlar.
 • Belbantlı (Bağlamalı) Hasta bezi giyildikten sonra kullanıcılar, tuvalete gitme niyetinde olsalar bile, tüm giyme sürecini tekrar takip etme endişesi ile genellikle bezin içine idrarını yapmayı tercih ederler. Ancak, Kilotlu Hasta bezi kullanmaları durumunda, kullanıcı tuvalete idrarını yapmak isterse, destek istemeden pantolonunu indirebilir ve kendisi yukarı çekebilir.
 • Kilotlu Hasta Bezleri, sadece hasta beziyle dışarı çıkmak için güveni desteklemekle kalmayıp aynı zamanda yürümeyi de kolaylaştıran çok iyi bir uyum sağlar, ancak belbaltlı hasta bezi büyük ve hacimlidir ve giysilerden açıkça görülebilir ve kullanıcıyı rahatsız edebilir.
 • Kilotlu hasta bezi birçok yönden normal iç çamaşırına benzer ve kullanıcının itibarını korur güven hissettirir.

Hasta Bezin de Seçtiğiniz ürün, durumunuza ve kullanıcının gereksinimlerine değişiklik gösterir.

Hasta kendi ihtiyaçlarını görebiliyor mu ?

Bu önemli bir sorudur. Durumunuza bağlı olarak, olasılıklar şunlardır:

 • Kendi Kendine Değiştirme: Hareket halindeyseniz ve çoğunlukla bağımsızsanız, tamamen olmasa da, Kilotlu hasta bezini günlük kullanımınız sizin için iyi bir seçenektir.İstediğiniz zaman kullandığınız bezi değiştirebilir,kolayca çıkartabilirsiniz.
 • Bir yardımcı vasıtasi ile değiştirme: Bununla birlikte, hareketsiz hastalar için bir bakıcının hasta bezini değiştirmesi gerekir. Bu gibi durumlarda, Belbantlı hasta bezleri kullanılır.

Yetişkinler ve Hastalar için En İyi Hasta Bezleri Nelerdir?

Bir yetişkin için en iyi hasta bezi, bireyin ihtiyaçlarına/hareket koşullarına bağlıdır. Herkes farklı ihtiyaçları olduğu için, farklı gereksinimleri nedeniyle hasta bezi seçimi değişir.

Ancak bu, piyasada bulunan farklı yetişkin bezi türlerini denememeniz gerektiği anlamına gelmez. Size ve cildinize uygun tekstil yüzeyli hasta bezlerini denemenizi öneriyoruz.

İlk Kez Hasta Bezi Kullananlar için Tavsiyeler

İlk kez Hasta Bezi kullananlar, hareket kabiliyetine bağlı olarak, iç çamaşırı hissi veren hafif kilotlu hasta bezlerini seçmelidir. Kilotlu hasta bezleri normal kıyafetlerin altında görünmez. Kullanıcılar sosyal hayatlarına devam edebilirler, güvenle dışarı çıkabilirler.

hasta bezi tavsiyeleri
Hasta Bezi Seçimi Yaparken Aşağıdakileri Dikkate Alın:
 • Fiyat: Yetişkin bezlerinin fiyatları çok değişken olabilir ki bu şaşırtıcıdır. Bunun başlıca nedeni hasta bezinin kalitesi, emicilik seviyesi, rahatlık ve korumasıdır. Hasta bezinin boyutu ve kapasitesi de fiyatı belirler. O zaman, kilotlu ve belbaltlı tipi hasta bezleri arasında fiyat farkı vardır. İlk kez yetişkin (hasta) bezi satın alıyorsanız, ihtiyacınıza en uygun olanı satın almalısınız.
 • Boyut: İnkontinans koruması istediğinizde, boyut çok önemli bir faktördür. Bebek bezi çok büyük veya küçük olsaydı, yeterli korumayı alamazdınız. Ek olarak, rahatsızlık sıkıntıları artıracaktır. Çoğu yetişkin bezi, bel ölçülerine göre bedenden bahseder. Doğru almalısın. Boyutlandırmayı anlamak için açıklamaları dikkatlice okuyun.
 • Emicilik: Aradığınız emicilik türü ve ihtiyacınız olan sızıntı koruması da önemlidir. Hafif sızıntılardan ağır sızıntılara ve fekal inkontinansa bağlı olarak dikkate alınması gereken Hafif, Orta, Ağır ve Gecelik yetişkin bezleri vardır.

Daima doğru tipte Hasta bezini seçin ve bu kılavuza göre boyut ve emicilik seviyelerini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Hasta Bezi için Bizimle iletişime geçin
Hasta Bezi Hakkınızı sorgulamak için tıklayın
Ziyaretçi Yorumları (2)
 1. AYŞE dedi ki:

  Yazdığınız yazıdaki bilgiler altın değerinde çok teşekkürler bi kenara not aldım.

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım teşekkür ederiz.güzel yorumunuz için

Whatsapp
Vadi Medikal
Vadi Medikal
Vadimedikal'e Hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?


Bizimle iletişime geçtiğinizde aşağıda ki şartları Kabul etmiş Sayılırsınız.!


WhatsApp Aydınlatma Formu